KUIDAS TAHVELARVUTIT VALIDA?

tahvelarvuti 1a.eeTänapäeval on tahvelarvutist saanud populaarne alternatiiv laua- ja sülearvutile. Erinevate loovülesannete täitmiseks tahvelarvuti personaalarvutitele märkimisväärset konkurentsi ei paku, kuid muude kui tööülesannete täitmiseks sobib tahvelarvuti oma kerge kaalu ja väikeste mõõtmete poolest ideaalselt.

Ekraani suurus, riistvara, operatsioonisüsteem ja ühendused on peamisteks tahvelarvutit iseloomustavateks elementideks.

Tahvelarvutid võib jagada operatsioonisüsteemi põhjal järgmiselt: Apple’i iOS, Google’i Android ja Microsofti Windows operatsioonisüsteemil põhinevad seadmed. Apple’i iOSi rakendatakse ainuüksi sama tootja iPadi-seeria tahvelarvutites. Google’i operatsioonisüsteemi Android kasutavad mitmed erinevad tootjad (mh Samsung, HP, Asus, Acer jt). Windowsi operatsioonisüsteem on uuem ning kasutusel vähem (mh Microsoft, kuid ka Dell, Asus, Samsung jt). Kes soovib leida tahvelarvutit, millega saab ka töötada, siis tasub meeles pidada, et operatsioonisüsteemiga Windows 8 varustatud tahvelarvutid on sama võimekad kui personaalarvutid. Tulen valmis olla, et selle OSiga tahvelarvutid on raskemad ja häälekamad ning et töötamiseks oleks vajalik ühendada klaviatuur ja hiir.

Operatsioonisüsteem määrab ka selle, milliseid rakendusi on võimalik seadmesse lisada. Apple’i iPadi jaoks on saadaval suurel hulgal igasuguseid rakendusi, kuid üldjuhul tuleb nende eest maksta. Google’i operatsioonisüsteemiga tahvelarvutite jaoks on olemas märkimisväärne Androidi rakenduste turg. Valik ei pruugi olla samaväärne Apple’i tahvelarvuti rakenduste valikuga, kuid see-eest on tasuta rakenduste valik väga lai. Microsofti operatsioonisüsteemi jaoks mõeldud rakenduste valik on hetkel veel väheldane.

Tahvelarvutite riistvarast rääkides tuleb keskenduda protsessorile, mälule ja kaamerale. Mida võimsama protsessoriga on tegu, seda kiiremini suudab tahvelarvuti erinevaid rakendusi käitada ja seda paremini hea kvaliteediga sisu taasesitada. Samas tuleb arvestada, et võimsama protsessoriga tahvelarvuti hind on kõrgem ning selline seade tarbib rohkem elektrit. Praeguseks on üpris levinud, et protsessori võimsus on üle 1 GHz (1 GHz on piisav HD-kvaliteediga sisu vaatamiseks) ning et protsessoril on rohkem kui 1 tuum. Operatiivmälumahud vahelduvad 512 MB–2 GB, kusjuures 1 GB võib pidada optimaalseks nõudlikemate kasutajate jaoks. Tahvelarvutil võib olla kaks kaamerat – eesmine ja tagumine. Eesmine on reeglina lihtsam (0,3–2,2 megapikslit) ja seda saab kasutada nii pildistamiseks kui ka videokõnede jaoks. Tagumine on võimsam (2–8 megapikslit) ning see on peamiseks pildistamise ja videote filmimise vahendiks. Turul on saadaval ka ühe kaameraga või kaamerateta tahvelarvuteid.

Tahvelarvuti ekraani mõõtmed vahelduvad 7 tollist kuni 10,1 tollini. Mida suurem on ekraan, seda mugavam on sealt sisu tarbida.

Püsimälumaht võib tahvelarvutite puhul erineda, 4 kuni 64 GBni. Mälumahu suurendamiseks on võimalik kasutada Micro-SD-kaarti.

Lisafunktsioonidega seonduvalt tasub jälgida, kas seadmel on olemas vajalikud pordid (USB, HDMI) ning kas seadmega saab luua juhtmeta ühendusi (WiFi, 3G, Bluetooth, NFC).

Veebipoest 1a.ee saab osta mitmete erinevate tootjate tahvelarvuteid (HP, Samsung, Lenovo jt).

Veebipoest 1a.ee saab tahvelarvuteid valida järgmiste näitajate järgi:

– tootja,

– ekraani suurus ja resolutsioon,

– protsessor ja operatsioonisüsteem,

– sisseehitatud mälu ja operatiivmälu maht,

– kaamerad.

Veebipood 1a.ee pakub ka järelmaksuvõimalust ning võimalust esitada küsimusi toodete kohta.