PLASMATELERID, LCD-TELERID, LED-TELERID – MILLIST TELERIT MURETSEDA?

teleridKaasaegsete telerite multifunktsionaalsus

Tänapäeval on poelettidel kineskooptelerite asemel väljas õhukesed lameekraantelerid.  Väga hea pildikvaliteet, mitmed teleri paigutamisvõimalused ning lisavõimalused – need on omadused, mida kaasaegsete telerite puhul võib iseenesestmõistetavaks pidada.

Kui kaugelt telerit vaadata?

Teleri valimisel on üheks oluliseks aspektiks see, kui kaugelt telerit vaadatakse. Vaatamiskauguse puhul on oluline ka pildikvaliteet. Mida lühem on vahemaa teleri ja vaataja vahel, seda väiksem võib olla ka teleri ekraani suurus. Vahemaa võib olla aga väiksem, kui telesignaali kvaliteet on väga hea. Põhimõttena võib lähtuda soovitusest, mille alusel vähemalt 2,5 ekraanidiagonaali on heaks vahemaaks teleri ja vaataja vahel. Kui tegu on väga hea pildikvaliteediga, siis võib vaatamiskaugus olla ainult 1,5 ekraanidiagonaali.

Pildikvaliteet – ekraani tehnoloogia ja eraldusvõime

Teleri tehnoloogiast ehk sellest, kas tegu on LCD-, LED- või plasmateleriga, sõltub ka pildikvaliteet. Pildi kirkus ja liikumise sujuvus, kontrastsus ning seadme energiakulu on ühtedeks näideteks sellest, mida teleri ekraanitehnoloogia mõjutab.

Pildikvaliteedi poolest loetakse kõige suuremat elamust pakkuvamaks plasmatelerit tänu selle suurepärasele värvi- ja liikumisedastusele. Plasmateleri miinuseks on see, et seade on kõige kulukam ülalpidamise poolest LED-lampidega LCD-teler on pildikvaliteedi poolest plasmatelerile järgi jõudmas. LED-teleri suureks plussiks on väike energiatarve. LCD-telerid on saadaval kõige soodsamas hinnaklassis.

Pildikvaliteedist rääkides tuleb tähelepanu pöörata ka kaadrisagedusele ning resolutsioonile. Värskendussageduse näitajaks on hertsid (Hz) ning mida suurem on hertside arv, seda ühtlasem on kiire liikumise näitamine. Turul pakutavate telerite puhul on 100–200 Hz väga heaks ning 50 Hz rahuldavaks näitajaks. resolutsiooni puhul tuleb silmas pidada, kas teler on HD-ready (720 p) või Full-HD (1080 p) – väga kvaliteetse sisu, nagu Blu-Ray kettale salvestatud või HD-kanalite edastatava sisu vaatamiseks, tasub valida Full-HD, mis tagab parema detailide edastuse.

Teleri ekraani diagonaal

Moodsate telerite suurused on vahemikus 19–60 tolli.  Suuruse valikul on otsustavaks vaatamiskaugus.

Tänapäeval ei ole teleri asukoht enam piiratud kapile või lauale paigutamisega – levinud on ka võimalus teler seinale paigutada Ostjal on võimalik valida telerit ka disaini järgi – kitsas või lai raam, raami värv.

Lisavõimalused

Reeglina on võimalik õhukesi telereid kasutada ka muul otstarbel kui üksnes teleülekannete vaatamiseks. Peamisteks sellisteks võimalusteks on järgmised: 3D-funktsioon, veebibrauser, multimeedia salvestamine, multimeedia taasesitus, Smart TV.

Smart TV platvorm võimaldab teleri vahendusel kasutada teatavaid rakendusi, nagu YouTube, Facebook, Skype jt. Veebibrauseri olemasolu võimaldab teleri kaudu lehitseda kõiki veebilehti.

Telerit saab tänu 3D-toele kasutada ka erineva 3D-versioonis toodetud sisu nautimiseks (mängude, filmide jne jaoks). 3D-funktsiooni ekspluateerimiseks on vajalik juurde hankida 3D-prillid.

Multimeediafunktsioon võimaldab teleri vahendusel taasesitada USB-lt või väliselt kõvakettalt erinevat meediat (mängitada muusikat ja vaadata pilte, videoklippe ja filme). Lisaks on ka võimalus jäädvustada programme välisseadmele.

Ühilduvus

Teleri puhul oleks vajalik selgitada, et seadmel on olemas vajalikud kontaktid olemasolevate seadmetega ühendamiseks, nt vajalikul hulgal USB-porte jne.

Tule tutvu veebipood 1a.ee telerite valikuga!

Veebipood 1a.ee müüb mitmesuguseid telereid ja teleritarvikuid. Veebipoest 1a.ee telerit valides on võimalik võrrelda tooteid nende erinevate parameetrite järgi (nt ekraani mõõtmed ja lahutusvõime, tootja, hind).

Veebipood 1a.ee pakub liisinguvõimalust ning ühtlasi pakutakse võimalust esitada küsimusi toodete kohta.