KAASAEGSETE PESUMASINATE JA KUIVATITE VALIKUST

pesumasinadKodutehnika hulgas on pesumasin selliseks, mille valimine-ostmine nõuab eeltööd ja süvenemist. Eelkõige kaasaegsed pesumasinad võivad olla komplitseeritud oma tehniliste näitajate, programmide, tõhususe näitajate ja hooldusvajaduste poolest.

Pesumasin on tavaliselt investeering aastateks kui mitte aastakümneteks, seega kodu-pere vajadused on mõistlik enne uue seadme ostmist läbi mõelda.

Kas luuk või aken?

Pesumasinad jagunevad laias laastus kaheks nende täiteava asukoha põhjal – kas juurdepääs trumlile on seadme pealt või eest. Eestlaetavat masinat pooldatakse, kui seadme jaoks kodus ruumi jagub ja kui seadme pealispinda kavatsetakse kasutada, nt kuivati jaoks. Pealtlaetava masina eelisteks peetakse kitsamat konstruktsiooni ja paremini kinnitatud trumlit.

Kokkuvõtteks võib öelda, et pealt- või eestlaetava masina kasuks otsustamise aluseks tuleks võtta selle koha suurus, kuhu pesumasin paigutatakse. Kui rääkida pesumasina jaoks olemasolevast ruumist, on vaja teada selle ala kõrgust ja sügavust. Üldjuhul on masina sügavuseks 33-65 cm ja kõrgus keskmiselt 85 cm. Kui ruum ei sea piiranguid masinale, siis võib lähtuda puhtalt sellest, kas eelistatakse pealt või eest laadimist.

Nii eest- kui ka pealtlaetavaid pesumasinaid on saadaval ka kitsamates mõõtmetes, kuid nende hinnad on üldjuhul veidi kallimad.

Pesumasin olemasolevate ja tulevaste vajaduste katmiseks

Kui ruumi küsimus on läbi mõeldud, on kord pesupesemise vajaduste hindamise juures ehk täpsemalt, mis riideid, kui tihti ja millises koguses pesumasinaga pestaks.

Siinkohal tasub uut masinat hankides võtta hetk, et hinnata, millised on eespool osutatud vajadused pikemas perspektiivis. Tavaliselt arvestatakse pesumasina tööeaks vähemalt 10 aastat – selle aja jooksul võivad pesupesemisvajadused muutuda.

Pesumasina trumli mahutavus

Pesumasina maksimaalseks täitekoguseks võib olla 3-9 kg pesu. Mida väiksemad on vajadused, seda väiksem võib ka masina mahutavus olla. Väikeseks masinaks peetakse 3-5 kg pesu mahutav masin, mis on piisav 2-liikmelise pere või väikeste pesukoguste pesemiseks. Kui pesumasinat kasutatakse ka muude suuremate esemete pesemiseks, siis tasub uurida, kas need väiksesse pesumasinasse sisse mahuvad, st nii luugist sisse kui ka trumlisse sisse. Suuremateks pesumasinateks, mis sobivad näiteks lastega perele, loetakse alates 6 kg pesu mahutavast seadmest. Kui pesumasinat kasutatakse ka muude suuremate esemete pesuks (nt tekid, vaibad jne), siis tasub selgitada, kas need väiksesse pesumasinasse sisse mahuvad, st nii luugist sisse kui ka trumlisse sisse.

Pesu- ja loputusprogrammid

Üldiselt soovitatakse pesumasin võimalikult täis panna, et mitte kulutada liigselt energiat ja vett. Väiksemate koguste pesemise korral on mõnede pesumasinate puhul võimalik kasutada ka väiksema ressursikuluga pesuprogramme (nt kiirprogramm kergemini määrdunud riiete jaoks, 1/2 programmi). Pesuprogramme võib olla masinal mitmeid (kokku nt 8-19) – tasub mõelda, mis programme kindlasti vajatakse (eelpesu, järelloputus, õrnade ja eritekstiilide pesu programmid jne jne).

Kaasaegsed masinad võivad pakkuda ühtlasi ka mitmeid loputusvõimalusi.

Loputus sisaldab tavaliselt 3-5 vee vahetust, mis võib 50liitrise pesutsükli puhul tähendada kuni 40 liitrit vett. Järelloputuse korral võib olla võimalus loputusi teha kuni 7 korda. Täiendav loputus võib osutuda oluliseks allergikute pesu pesemise ja õrna pesu pesemise jaoks ning pehme vee korral.

Kuivamisvõimalused

Kodused kuivatustingimused määravad, kui võimas peaks olema pesumasina tsentrifuugimissuutlikkus või kas on vaja eraldi kuivatit.

Võimalikult kuiva pesu saamiseks oleks hea, kui tsentrifuugimisvõimsus oleks ligikaudu 1000 pööret/minutis. Turul saadaolevate masinate vastav näitaja on tavaliselt 800-1600 pööret/minutis.

Pesumasina ja kuivati energiatõhusus

Kodumasinate (sh pesumasinate) energiatõhusus on tänapäeval oluliseks teemaks nii riiklikult kui ka rahvusvaheliselt ning seda valdkonda reguleeritakse Euroopa Liidu tasandil. Pesumasinate klassifikatsiooni aluseks on puuvillase pesu pesemine temperatuuril 60 °C täislaetud masina korral ning 15 °C-se temperatuuriga külma vee korral.

Energiatõhususe näitamiseks kasutatakse tähtede ja plusside kombinatsioone – A+++ kuni A+ eriti hea tõhususe jaoks ning A kuni G väga hea kuni nõrga tõhususe jaoks. Katsed on näidanud, et hea tõhususega pesumasin (A) võib kulutada peaaegu kakskorda rohkem energiat kui väga hea tõhususega pesumasin (A+++).

Energiatõhususele lisaks on olemas tõhususklassid ka pesemistulemuse ja kuivatamise kohta. Nende määratlemiseks kasutatakse samuti tähti A-G.

Masina pesemistulemuse puhul on väga tõhusate ja tõhusate tulemuste vahel keerukas pelgalt peale vaadates vahet teha.

ELi direktiiviga on sätestatud ühtlasi, et pesumasina kohta tuleb esitada selle tehnilises spetsifikatsioonis kirjeldus, kui palju energiat ja vett seade kulutab aastas (teatud arvu pesutsüklite kohta teatud pesuprogrammi puhul).

Kaasaegsete pesumasinatega on võimalik säästlikult pesu pesta, kui kasutada madalaid pesutemperatuure, nt teatud masinatega saab pesta 20 °C temperatuuriga ja pesu tulemuslikkus tagatakse eelleotamisega.

Pesumasina seadistamine

Kaasaegsete masinatel on elektrooniline või puutetundliku ekraaniga juhtpaneel. Soovitatav on jälgida, et pesumasinaga ümberkäimine juhtpaneeli kaudu oleks kasutajale piisavalt arusaadav (programmi valimine, korrigeerimine, veateadetest arusaamine, tsentrifuugi pöörete arvu määramine, viitstardi seadistamine jne).

Mida veel pesumasin pakkuda võib?

Uuendatud pesumasina variandid pakuvad kasutajale järgmiseid erifunktsioone:

– pesuvahendi automaatne kasutamine, mis tähendab, et masinasse pannakse korraga suurem hulk pesuainet ja masin ise mõõdab sealt vajaliku koguse;

– auru kasutamine pesemise ja kuivatamise käigus paremate tulemuste saamiseks (õrnem pesu, vähem kortse tekitav kuivatamine);

– otseveoga trummel, mida hinnatakse hästi kasutusele vastupidavaks, kuna trumlirihma puudumisel ei ole ohtu, et see katki läheks, ning lisaks kaasneb selle lahendusega väiksem müratase;

– ajaseadesüsteem ja viitstardifunktsioon lubavad tarbijal seada masina tööaja enda päevakavale sobivaks – kiirendada tsükli pikkust või seada tsükli algusaeg soodsama energiahinna perioodile;

– täiendavalt võib veel olla eestlaetava pesumasina luugi blokeerimine, automaatne vee sisselaske süsteem, lekkekaitsesüsteem, vahukontroll, mürasummutus.

Mida hoolduse puhul silmas pidada?

Pesumasin vajab hooldust nagu kõik muudki seadmed – tasub välja selgitada, kas garantii kehtib kogu seadmele või selle mõnele osale, kuidas pääseb ligi erinevatele masina osadele, kus asuvad erinevad filtrid ja kui tihti tuleb neid kontrollida ning kuidas tagada, et pesumasina eluiga oleks võimalikult pikk. Pesumasina konstruktsioonilisest aspektist tasub pöörata tähelepanu sellele, mis materjalist on veepaak, st kas see on plastist, emailitud või roostevabast terasest.

Pesumasinaid on saada erinevates hindades – lihtsamad soodsamate ning väikeste mõõtmete ja erinevate funktsioonidega masinad kallimate hindade eest. Masina valikul tasuks hetkeks mõelda ka võimalike remondivajaduste peale – kui soodsama masinaga peaks midagi juhtuma, siis kas on remondikulud on mõistlikud ja varuosad lihtsalt kättesaadavad. Paljudel pesumasinatootjatel on oma esindaja Eestis – lõpliku valiku tegemisel tasuks ehk sellelegi mõelda, et mis tootja esindus kus asub ja mis laadi teenuseid seal pakutakse.