KAASAEGNE TELER JA SMART TV, 3D-TUGI, FULL-HD – MILLISEID LISAFUNKTSIOONE EELISTADA?

teleridKaasaegsete telerite mitmekülgsed funktsioonid

LED-, LCD- ja plasmateler on tänapäeval kõige populaarsemaks teleriks.  Väga hea pildikvaliteet, mitmed teleri paigutamisvõimalused ning täiendavad funktsioonid teleri kasutamiseks – need on omadused, mida uute telerite puhul võib iseenesestmõistetavaks pidada.

Vaatamiskaugus

Kui kaugelt telerit vaadatakse on üheks lähepunktiks, millele toetuda uue seadme valikul. Vaatamiskauguse puhul on oluline ka see, kui kvaliteetne on edastatav pilt. Mida lühem on vahemaa vaataja ja teleri vahel, seda väiksem võib olla ka teleri suurus. Samas väga hea pildikvaliteedi korral võib vahemaa olla väiksem. Põhimõttena võib järgida soovitust, mille alusel vähemalt 2,5 ekraanidiagonaali on heaks vahemaaks teleri ja vaataja vahel. Kui signaali kvaliteet on väga hea, siis võib vaatamiskaugus olla ka 1,5 ekraanidiagonaali.

Selge pilt!

Teleri tehnoloogiast ehk sellest, kas tegu on LCD-, LED- või plasmateleriga, sõltub ka pildikvaliteet. Pildi kirkus ja liikumise sujuvus, kontrastsus ning seadme energiakulu on ühtedeks näideteks sellest, mida seadme tehnoloogia mõjutab.

Plasmatelerid on kõige kulukamad, kui see-eest pakuvad nad kõige paremat pildikvaliteeti. Seda liiki teler kulutab aga kõige rohkem voolu. LED-teler ehk LCD-teler LED-lampidega pakub head pildikvaliteeti ja tänu LED-tehnoloogiale on teleri voolutarve väike. Lameekraantelerite hulgas on LCD-telerid kõige soodsamad, kuna LCD-tehnoloogia hakkab taanduma LED-tehnoloogia ees.

Pildikvaliteedi puhul tuleks arvesse võtta ka värskendussagedust ning eraldusvõimet. Kaadrisagedust väljendatakse hertsides (Hz) ja mida suurem see näitaja on, seda sujuvam on kiire liikumise edastamine. Lihtsama pilditöötlusega telerid pakuvad 50 Hz, kõrgetasemelise pilditöötlusega seadmete puhul on see näitaja aga 100 Hz kuni 200 Hz. Teleri resolutsioon võib olla kas HD-ready (720 p) või Full-HD (1080 p). Full-HD resolutsioon on soovitatav kõrglahutusega meelelahutuse (Blu-Ray kettale salvestatud või HD-kanali edastatava sisu) vaatamiseks.

Koju sobiliku suuruse, värvi ja paigaldamisvõimalusega teler

Ekraani diagonaal on moodsatel teleritel 19–60 tolli.  Ekraani mõõtmete valikul on otsustavaks vaatamiskaugus.

Teleri ärapaigutamine kodus on nüüd tunduvalt kergem, kuna enamus telereid on võimalik teatavate tarvikute abil ka seinale kinnitada. Lai või kitsas raam, eri värvi raamid – kaasaegsete teleritel on ka neid kujundusdetaile võimalik valida.

Lisafunktsioonid

Reeglina on võimalik õhukesi telereid kasutada ka muuks kui ainult saadete vaatamiseks. Olulisemateks sellisteks funktsioonideks on Smart TV ja veebibrauseri, 3D-funktsiooni olemasolu ning multimeedia taasesituse ja salvestamise võimalus.

Smart TV kujutab endast platvormi, mis sisaldab mitmeid veebirakendusi, mida on võimalik teleri vahendusel kasutada. Levinumateks rakendusteks on Skype, Facebook ja YouTube  jt. Veebibrauseri olemasolu annab võimaluse teleri kaudu lehitseda kõiki veebilehti.

3D-funktsionaalsus pakub võimaluse nautida erinevaid 3D-filme ja -mänge. Selleks on vajalik 3D-prillide ostmine.

Teleri multimeediafunktsiooni vahendusel saab kasutada seadet erinevate meediafailide taasesitamiseks. Multimeedia salvestamise funktsioon pakub võimaluse saateid salvestada.

Teleri kokkusobivus muude audiovisuaalseadmetega

Teleri puhul oleks vajalik selgitada, et sel on olemas vajalikud kontaktid olemasolevate seadmetega ühendamiseks, nt vajalikul määral USB-porte jne.

Veebipood 1a.ee abiks moodsa teleri ostmisel

Veebipoest 1a.ee saab osta mitmesuguseid telereid ja teleritarvikuid. Veebipoes 1a.ee saab valida telereid nende.

Veebipoes 1a.ee tooteid vaadates saab kohe selgitada, millist liisingut on võimalik kasutada toote ostmiseks, ning ühtlasi saab esitada küsimusi poe spetsialistidele toote kohta.